Wielkie Odkrywanie Małopolski

Znamy laureatów 15 plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski. Najciekawszą atrakcja turystyczną w tym roku okazała się Trasa Turystyczna Kopalni Soli Wieliczka z podziemną ekspozycją multimedialną w komorze Kazanów i Lill Górna, wydarzeniem – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji plebiscytu zostało Zakopane, które zwyciężyło w kategorii „Miejsce Niezwykłe”.

W kategorii „atrakcja turystyczna” najlepsza okazała się „Trasa Turystyczna Kopalni Soli Wieliczka z podziemną ekspozycją multimedialną w komorze Kazanów i Lill Górna”. Uznanie kapituły jak i głosujących zyskała akcja „Wakacje z duchami w Niedzicy” oraz Energylandia w Zatorze.

W kategorii „wydarzenie” najlepszy okazał się „Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem”. Kapituła wyróżniła także „Rodzinne Rajdy Rowerowe” oraz „Operę Halka w Regietowie”.

Z kolei w kategorii „smacznie i z tradycją” laureatem został Malinowy Anioł w Zielonkach, natomiast wyróżnienie otrzymały Restauracja Dwór w Niedzicy oraz Karczma Cichy Kącik w Krynicy – Zdroju

Laureatem kategorii „w gościnie” został Pensjonat Prezydent w Rabce Zdroju a wyróżnienie otrzymały Baza Noclegowa Kopalni Soli Wieliczka (Hotel Grand Sal, Pokoje Gościnne „Młyn Solny”, Komora Stajnia Gór Wschodnich) a także Stanica Harcerska w Kosarzyskach.

W tegorocznym plebiscycie w kategorii „chata z klimatem” zwyciężyło „Gospodarstwo u Majki Biel na Przełęczy Knurowskiej w Ochotnicy Górnej”. Wyróżniono „W Słonecznej Dolinie” w Kamienicy oraz Agroturystyka Słoneczko w Wysowej – Zdroju.

W kategorii „Małopolska Osobowość Turystyki” zwyciężył Kajetan d’Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Wyróżnienia otrzymali Czesław Szynalik pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy oraz Mateusz Grzegorzek, który m.in. w swoim blogu o turystyce górskiej www.mynaszlaku.pl relacjonuje swoje górskie i krajoznawcze wyprawy.

Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” zostało Zakopane, które zwyciężyło w kategorii „Miejsce Niezwykłe”. Wiceburmistrz Zakopanego otrzymał symboliczny czek na kwotę 50 000 zł z przeznaczeniem na promocję oferty turystycznej.

W tym roku odbyła się już 15. edycja plebiscytu organizowanego od lat wspólnie przez Gazetę Krakowską, Województwo Małopolskie, Małopolską Organizację Turystyczną, Telewizję Kraków i Radio Kraków.

Tradycyjnie zakończeniu plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” połączone było z Małopolskimi Obchodami Dnia Turystyki, które były okazją do uhonorowania osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju regionalnej turystyki. Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – „Krzyżami Małopolski” zostali odznaczenia w stopniu złotym Jan Łuszczewski, Jan Wieczorkowski oraz Andrzej Wojdyło. Odznakami Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” zostali wyróżnieni: Luiza Biesik, Stanisław Miłkowski, Maciej Olszewski, Celina Sordyl, Bacówka „Biały Jeleń” Iwkowa oraz Andrzej Kawecki. Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim” trafiły do Janiny Bałuc, Moniki Kowalewskiej, Aleksandra Miszalskiego, Paolo Nencini, Wojskowego Koło PTTK przy Klubie Dowództwa Sił Specjalnych w Krakowie, Ernesto Travel Biura Podróży i Tour Operatora, Fundacji NADwyraz, Józefa Dziubasika, Stanisława Łukaszczyk, Tomasza Patureja, Władysława Piszczka. Pieniny noclegi zapraszają.