BMW JAZZ CLUB PREZENTUJE: „DECEMBER AVENUE” TOMASZ STAŃKO

BMW po raz dziewiąty zaprasza na niepowtarzalny muzyczny wieczór BMW JAZZ CLUB. Jego gwiazdą będzie mistrz Tomasz Stańko.  5 grudnia o godz. 20 wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie ze specjalnym programem „December Avenue”, przygotowanym na ten unikalny jazzowy wieczór.
Sprzedaż biletów właśnie ruszyła. Świętokrzyskie noclegi zaprasza.
Tomasz Stańko to jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów w historii polskiego jazzu, wydający płyty pod szyldem legendarnej wytwórni ECM. Do współpracy zaprosił znakomitych artystów:  Annę Marię Jopek,  która  nagrywa i koncertuje na całym świecie, a jej muzyka  zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń oraz zespół Kroke w nieszablonowy sposób miksujący różne style muzyczne z etnicznym brzmieniem i autorskimi improwizacjami.
Podczas BMW JAZZ CLUB będzie okazja odkryć nowe wcielenie Tomasza Stańko. Zabrzmi muzyka pełna życia, blasku i ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Motywem przewodnim koncertu będzie premierowy utwór „December Avenue” skomponowany przez Stańko specjalnie z myślą o BMW JAZZ CLUB. Tego wieczoru muzykę znakomitego jazzmana interpretować będzie Anna Maria Jopek oraz zespół Kroke, który zaprezentuje też utwory z premierowej płyty „Ten”. Nie zabraknie niespodzianek i muzycznych improwizacji, z których znani są wszyscy bohaterowie wieczoru.
Gośćmi BMW JAZZ CLUB i Tomasza Stańko będą także świetni zagraniczni instrumentaliści: gitarzysta Nelson Veras oraz perkusiści: Zohar Fresco i Stefan Pasborg. Do składu dołączą: Dominik Wania (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Sławek Berny (instrumenty perkusyjne). Szykuje się kolejna jazzowa uczta sygnowana przez BMW. Jak tłumaczy Tomasz Stańko, tytuł „December Avenue” w oczywisty sposób nawiązuje do miesiąca, w którym odbędzie się koncert. Avenue to droga, w którą zabierze zaproszonych artystów oraz publiczność.
BMW JAZZ CLUB jest wspólnym projektem BMW Group Polska oraz najlepszych zagranicznych i polskich muzyków. Program każdego z koncertów jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. W tym roku zobaczymy jego dziewiątą odsłonę. Pierwsze BMW JAZZ CLUB powołali w 2006 r. na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Wspólnie odpowiadali za charakter brzmienia kolejnych czterech edycji, w których obok Jopek na scenie pojawili się wybitni międzynarodowi artyści tacy jak: Oscar

Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. Zaproszenie przyjęły również najwieksze postaci polskiej wokalistyki – Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka i wybitni instrumentaliści Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.
Trzy lata temu przyszedł czas na zmianę formuły. Teraz każdej edycji patronuje inna jazzowa osobistość, a eksluzywne koncerty odbywają się w scenerii Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Zaproszenie do stworzenia autorskiego projektu pod marką BMW JAZZ CLUB przyjął w 2011 r. Michał Urbaniak. W kolejnej edycji mieliśmy okazję podziwiać Terri Lyne Carrington. W ubiegłym roku gwiazdą BMW JAZZ CLUB była amerykańska wokalistka Dianne Reeves, która w Warszawie brawurowo zaprezentowała materiał z premierowej płyty „Beautiful Life”. W tym roku projekt sygnuje swoim nazwiskiem Tomasz Stańko. Funkcję dyrektora artystycznego BMW JAZZ CLUB sprawuje, podobnie jak podczas dwóch ostatnich edycji, Rafał Bryndal, dziennikarz muzyczny ZET Chilli.
BMW JAZZ CLUB to kolejny przykład zaangażownia BMW Jazz Group w ochronę i rozwój światowej kultury. Od ponad 40 lat firma prowadzi długofalowe projekty wspierające sztukę współczesną, jazz i muzykę klasyczną, a także architekturę i nowoczesny design. BMW Group współpracowała z najwybitniejszymi twórcami, wśród których znaleźli się między innymi: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Olafur Eliasson, Gerhard Richter, Thomas Demand i Jeff Koons. Firma zleca również projektowanie ważnych budynków przemysłowych i terenów zielonych słynnym architektom, takim jak Karl Schwanzer, Zaha Hadid czy duetowi Coop Himmelb(l)Au.
Bilety na koncert kupować można za pośrednictwem strony www.eventim.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży współpracujących z Eventim.