Chochołów wczasy w Tatrach

Miejscowość Chochołów leży w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec .
Miejscowość położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką , Witowem , Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym i słowacką Suchą Horą .
Warto wspomnieć że Chochołów termy noclegi  w latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Kościół ten może pochwalić się : wnętrzem neogotyckiej świątyni: freski Walerego Eliasza z 1871 r. jak i , dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Powstania Chochołowskiego, ufundowany przez polonię amerykańską.

Mieszkańcy Chochołowa i kilku okolicznych miejscowości w XIX wieku zasłynęli udziałem w Powstaniu Chochołowskim , czyli zbrojnym wystąpieniu przeciwko austriackiemu zaborcy. Powstanie odbyło się 21 lutego 1846 roku.  Brał w nim udział między innymi znany góral i gawędziarz z miejscowości Kościelisko – Jan Krzeptowski tzw Sabała .Cała miejscowość Chochołów noclegi domki charakterystyczna jest z tego, że jest nazywana żywym skansenem, ze względu na to, że składa się prawie w wyłącznie ze stuletnich, zabytkowych góralskich chat zbudowanych z bali. Jak na prawdziwą góralską wieś przystało, także w Chochołowie kultywuje się piękne tradycje. Co roku organizowane są tutaj Góralskie Nucicki. Mieszkańcy Chochołowa i kilku okolicznych miejscowości w XIX wieku zasłynęli udziałem w Powstaniu Chochołowskim , czyli zbrojnym wystąpieniu przeciwko austriackiemu zaborcy. Warto tu przyjechać i poczuć klimat góralski, a tym bardziej że dobrze jest tu rozwinięta baza noclegowa.