Bitwa Ochotnicka w pamięci pokoleń

Rekonstrukcja historyczna, sesja edukacyjna i prezentacja książki – to propozycja spędzenia sobotniego popołudnia 25 października w Ochotnicy Górnej w ramach cyklu imprez edukacyjno-historycznych pn. „Bohaterska Ochotnica”. Pieniny noclegi zapraszają.

5 października 2014 r. na terenie Tylmanowej zapoczątkowany został cykl imprez edukacyjno-historycznych „Bohaterska Ochotnica”, których głównym organizatorem jest Gmina Ochotnica Dolna. Celem spotkań jest przypomnienie doniosłej roli Ochotnicy w historii dwudziestowiecznego Podhala, począwszy od walk wojsk austriackich i rosyjskich w 1914 r., przez starcia Wojska Polskiego z oddziałami niemieckimi i słowackimi we wrześniu 1939 r., aż po okres działalności partyzanckiej w latach 1943–1945.

W ramach tego cyklu, w sobotę 25 października 2014 r., będzie miała miejsce rekonstrukcja Bitwy Ochotnickiej z 1944 r. oraz sesja edukacyjna pt. „Znaczenie bitwy ochotnickiej” z udziałem dr. Krzysztofa Wielgusa, dr. Piotra Sadowskiego, Tadeusza Morawy oraz dr. Dawida Golika. Sesja ta rozpocznie się o godz. 16.30 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej i poza referatami poszczególnych gości w jej trakcie zaprezentowana zostanie po raz pierwszy książka Partyzanci „Lamparta”. Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK (IPN-Attyka, Kraków 2014, 602 s.).

PROGRAM 25 października 2014 (sobota), Ochotnica Górna (Wiejski Ośrodek Kultury) noclegi Pieniny

  • 14.00 Przywitanie gości
  • 14.10 Otwarcie wystawy poświęconej partyzantom
  • 14.30 Rekonstrukcja historyczna Bitwy Ochotnickiej (ujście potoku Jamne)
  • 16.00 Występy słowno-muzyczne dzieci i młodzieży szkolnej
  • 16.30 Sesja edukacyjna „Znaczenie bitwy Ochotnickiej” z udziałem dr. Krzysztofa Wielgusa, dr. Piotra Sadowskiego, Tadeusza Morawy oraz dr. Dawida Golika połączona z prezentacją książkiPartyzanci „Lamparta”. Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK

Imprezie towarzyszyć będzie degustacja potraw regionalnych oraz muzyka góralska.