Wystawa „Krynickie sezony kąpielowe”

W Centrum Handlowym Pasaż Krynicki przy ul. Kraszewskiego 1 można do końca sierpnia br. obejrzeć wystawę zdjęć i widoków starej Krynicy.

Pokazane materiały stanowią tylko część większej ekspozycji, która była prezentowana w ubiegłym roku w Galerii Sztuki „Siedlisko” z okazji 220-lecia powstania uzdrowiska.

Ekspozycja pt. „Krynickie sezony kąpielowe” prezentuje w historycznym ujęciu lecznicze walory uzdrowiska. Stare fotografie pokazują jak wyglądały pokoje kąpielowe, gabinety zabiegowe, kąpiele słoneczne i powietrzne czy ćwiczenia w zakładach gimnastycznych.

Oprócz ratowania zdrowia, ówcześni kuracjusze spędzali wolny czas uprawiając różne sporty czy formy rekreacji. Pierwszą dyscypliną sportową uprawianą w kurorcie był tenis. Dużym powodzeniem cieszyły wyścigi i przejażdżki automobilowe, spacery po Parku Zdrojowym, gra w kręgle czy w siatkówkę. Goście uzdrowiska chętnie bawili się na balach, rautach, fivach czy dancingach.

Sporą widownię przyciągały przedstawienia teatralne i koncerty. Do modnego kurortu przyjeżdżali znani pisarze, poeci, aktorzy i przedstawiciele elit politycznych II Rzeczpospolitej. Wśród nich do najwybitniejszych postaci należą: Marszałek Józef Piłsudski, Prezydent II RP Ignacy Mościcki, światowej sławy tenor Jan Kiepura oraz holenderska księżniczka Juliana, późniejsza królowa Holandii, która w 1937 r. spędziła w Krynicy swój miesiąc miodowy.

Ciekawy element ekspozycji stanowią nieznane dotąd widoki XIX w. Krynicy.  Są to akwarele namalowane przez wypoczywającą w 1887 r. w Krynicy młodą hrabiankę Marię Teresę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia św. Piotra Klawera, dzisiaj już błogosławioną.

Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Krynica Zdrój pensjonaty.