Babiogórska Jesień

„Babiogórska Jesień” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie Beskidów, festiwal ten corocznie prezentuje marginalizowany w Polsce folklor babiogórski oraz sztukę ludową regionu, które są niezwykle wartościowym elementem szeroko pojętej kultury ludowej. Zawoja noclegi zaprasza.

Impreza od początku swojego istnienia wypracowała własny niepowtarzalny charakter. „Babiogórska Jesień”  przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego REDYKU – powrót pasterzy z owcami do wsi. Widowisko to cieszy się dużym uznaniem, zwłaszcza wśród wczasowiczów, którzy z dużym zaciekawieniem przyglądają się, jak baca przerzuca owce z zagrody do zagrody.

Babiogórska Jesień od początku skupia rzesze turystów, wczasowiczów i mieszkańców gminy, którzy przybywają by posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział we wspaniałej zabawie, pełnej góralskiego tańca, muzyki, gawęd i obrzędów. Imprezie towarzyszą Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego.

Edycja wrzesień 2014 dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz drugi została rozszerzona o konferencję „Kultura pasterska łuku Karpat i jej oddziaływanie na kulturę Babiogórców” oraz inne elementy, m.in. pokaz obróbki wełny, Huculskie warsztaty dla dzieci i wiele innych atrakcji .